„Svět je plný dosud nepoznaného. K pochopení jeho tajů je potřeba využívat
odborné znalosti, nikoliv však vědecké postoje připomínající dogmata.“
 
Rubrika: Člověk, psychika, společnost

Loterie a sázky prokouknuté matematikou

Na čem sázkové a loterijní společnosti nejvíce vydělávají? Jednak na jakémsi pocitu zábavy sázkařů ze sázení, ale ve velké míře také na tom, že většina sázejících si není schopna s pomocí matematiky spočítat, nakolik arogantně a nespravedlivě si taková společnost vůči nim počíná. Trefit třeba nějakou kombinaci čísel vyžaduje samo o sobě už tak velké štěstí nebo náhodu a když už se to povede, výše výher bývají nastavené tak, že loterijní společnost si spoustu peněz i tak ponechá a výherci věnuje jen "almužnu".

Pokusím se běžnou praxi převést do modelu hry, ve které se háže klasickou hrací kostkou a vaším úkolem je ze šesti dostupných čísel kostky uhodnout právě to číslo, které na kostce padne. Pokud se netrefíte, vklad vám propadá a v případě dobré trefy vyhráváte. Nyní je však podstatné, kolik byste měli správě vyhrát. Celkový počet šesti možností, které na kostce mohou padnout, je šancí 1/6 (cca 17%) a pro vás by to mělo ideálně znamenat, že váš vklad se v případě trefy zvětší na šestinásobek. Buďme ale realističtí; aby pořadatel této hry měl také nějaký výdělek, peníze na platy zaměstnanců a dalších nákladů, pochopme, pokud by nám chtěl dát místo ideálního šestinásobku třeba pětinásobek nebo čtyřnásobek. Jenže, praxe loterijních společností bývá taková, že vám v případě této hry s kostkou nabídnou třeba jen dvojnásobek vašeho vkladu. A to už je opravdu příliš (málo). Oni to takto narovinu hráčům neřeknou, jen tyto praktiky nenápadně skryjí to výše výher vypsaných ve výherních tabulkách a budou předpokládat, že většina hráčů si to svinstvo nedovede spočítat. Samozřejmě dělají právě matematicky složitější loterie než jen hod kostkou, aby měl hráč tu možnost spočítat si to opravdu výrazně ztíženou. Člověk, který si z takového sázení udělá častý koníček a pokud ho vyloženě neosvítí nějaké velké štěstí, přenechá loterijní společnosti drtivou většinu ze všech vložených peněz.

Jiné sázení než "číselné" loterie - jako například kurzovní sázení (na sport aj.) - tam bývá situace o něco lepší. Zřejmě je to díky tomu, že v takto jednoduchých nabídkách, kde bývají dostupné jen dvě nebo tři možnosti (výhra, prohra, popř. i remíza), nemá sázková společnost možnost dobře schovat až tak nestoudné praktiky ohledně výše výher, jako je tomu u loterií s tahy čísel. Přesto i zde jsou kurzy pochopitelně nastavené tak, aby byla vyšší šance pro profit sázkové společnosti než sázejícího. Dokonce ani velice schopný sázející, který pro svou sázku umí správně zpracovat spoustu souvisejících informací a který by tedy měl mít z těchto důvodů poměrně velkou šanci na výhry, to z dlouhodobého hlediska nemusí mít jisté.

Běžné hlavně loterijní (číselné) hry a částečně i kurzové sázení, z lidí ždímají peníze tím, že mrhají s jejich štěstím.


Adam Benda

vystaveno: 29. února 2020

 


Informace o nových článcích (jednou za čas)
zaslat na Váš e-mail:      
Více informací o newsletteru zde
 
Prosím, ohodnoťte tento článek:
(zaškrtněte výroky, s nimiž souhlasíte)

Článek je srozumitelný
Článek je zajímavý
Článek obsahuje zásadní nebo užitečné poznatky


 


Hodnocení návštěvníků:

Pro zobrazení hodnocení ještě nehlasovalo dostatečné množství návštěvníků
 

Celkem hlasovalo 1 návštěvníků

Hlavní strana
 

Tematické rubriky:

     Magnetismus
     Historie a prapočátky
     Záhadné jevy a úkazy
     Člověk, psychika, společnost
     Zdraví
     Problematika planety
     Vesmír
     Praktické odborné informace
     Ostatní články a drobné poznatky
     Archiv

 
Vyhledávání na AdamBenda.net:

 
 
„Nepapouškuji.
Sepisuji pro vás své poznatky a závěry
kompletované vlastní odborností“
 
 

 
 
„Každý člověk disponuje unikátními
schopnostmi a obrovským potenciálem.
Mnohdy však nebývá správně podporován
k tomu, aby si to dostatečně uvědomoval
a aby tím zlepšil svůj život, i okolní svět“
 
 

Další články z této rubriky:

Anatomie dezinformacíAnatomie dezinformací

Nejčtenější články:

Magnet jako zdroj energieMagnet jako zdroj energie
S epidemií COVID-19 mohl už dávno pomoci lék, který je však ignorovánS epidemií COVID-19 mohl už dávno pomoci lék, který je však ignorován
Pyramidy v Gíze a Orionův pásPyramidy v Gíze a Orionův pás

 
 
„Při psaní článků mi nejvíce záleží na tom,
aby jejich obsah byl seriózní a přínosný“
 

 

RSS kanál - odběr novinek
 
 
 

Facebook AdamBenda.net

 
 
 
Novinky jednou za čas na e-mail:

 
 
 
Autor článků a webmaster:
 
Adam Benda
* 1985, Praha
admin@adambenda.net

2007 - 2024  
 
 
   
 
 
  Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní License.