„Svět je plný dosud nepoznaného. K pochopení jeho tajů je potřeba využívat
odborné znalosti, nikoliv však vědecké postoje připomínající dogmata.“
 
Rubrika: Zdraví

Souhrn rad pro zdraví a dobrou kondici

V novém tisíciletí dochází u lidstva k významnému mentálnímu vývoji ve vztahu ke svému zdraví a ke zdraví svých nejbližších. Dříve jsme své zdraví začali často řešit až v případě, kdy jsme začali pociťovat bolest nebo jiné komplikace. Dnes už si naštěstí stále více lidí začíná uvědomovat, že zdravotním problémům je potřeba předcházet. V některých případech se vnitřní poplach ve formě bolesti nedostavuje vůbec a jindy se rozezní až ve chvíli, kdy už je na řešení pozdě. Někdy je řešením polykání farmaceutik, které v našem těle jeden problém utlumí, ale často jiný problém založí. Někdy nám nepomůže ani prevence a odříkání si, ale je důležité mít čisté svědomí a dobrý pocit z toho, že jsme se pro své zdraví pokusili udělat skutečně maximum. Pokud i přesto přijdou nepříjemné zdravotní komplikace, nemusíme se z ničeho vinit. Klidné svědomí významně posiluje naší psychickou rovnováhu.

Naše tělo neustále vykazuje neskutečné úsilí o to, aby vše správně fungovalo, abychom byli v pořádku, cítili se dobře a abychom za život stihli vše, co si jen budeme přát. Pomozme mu a zkusme být v co nejlepší formě. Některé dobroty si budeme muset odepřít, ale spousta věcí je jen v naší hlavě a může nás překvapit, k jak silné vůli se dovedeme vypracovat.

Zde vám přináším stručný souhrn rad, který vychází z mých znalostí o metabolizmu a o celkovém fungování lidského organizmu. Novinové a internetové plátky často generují jednostranně a nevyváženě podané rady o tom, jak se zdravě stravovat. Jeden den vydají článek o tom, že je zdravé jíst banán, protože obsahuje hodně draslíku. Druhý den pak vydají článek o tom, že banán jíst nemáme, protože obsahuje hodně cukru. Takového přístupu se zde nedočkáte. V tomto článku naleznete vyvážené rady, které jsou výsledkem posčítání mnoha různých hledisek. Pokud máte nějaké zdravotní potíže či specifické dispozice, samozřejmě je při čtení rad zohledněte.

1. Tekutiny
V průběhu dne vypijte postupně alespoň 1-1,5 litru zcela čisté neochucené vody. To je velice důležité. Ideální je pít po douškách nebo malých sklenkách, ne nárazově velké množství. Pozor, z kávy, čaje, limonád, neředěných džusů atp., si tělo mnoho vody neuchová. Káva a černý čaj jsou na doplňování tekutin zcela nejhoršími adepty. Pokud vám průzračně čistá voda nechutná, mírně si jí ochuťte třeba citrónem, nebo čistým vitamínem C v prášku. Vypijte týdně zhruba 1-2 litry minerální vody. Také doporučuji každý den vypít 1-2 hrnky zeleného čaje. Limonádám, slazeně ochuceným a energetickým nápojům se zkuste co nejvíce vyhybat. Jeden půllitr piva si zřejmě lze zhruba 2x týdně bez obav dopřát.

2. Nespěchat, nehltat
Třeba kvůli zaměstnání to někdy může být těžké, ale nastavte si jako prioritu, že při jídle budete vždy v klidu. Jíte ve skutečnosti jen pár minut, zvonění a vibrace telefonu na tu chvilku vypněte. Svému zdraví prospějete dokonce i tím, že nehltáte a potravu v ústech důkladně rozmělníte. A kromě jiného si ji tím i více užijete.

3. Střídmost
Oblíbený pocit zcela naplněného žaludku ve skutečnosti už znamená zbytečně moc potravy a zbytečně velkou zátěž pro trávení. Zkuste takový pocit začít vnímat jako něco nepříjemně tlumícího a příště už raději nechte na talíři, pokud by dojídání vedlo k tomuto výrazně nasycenému pocitu. A to i přesto, že jste někteří byli za nedojídání v dětství peskováni.

4. Zelenina, ovoce, luštěniny, semena a ořechy
Pokuste si v průběhu dne dopřát co nejvíce pestré zeleniny. Konkrétně listová zelenina (ledový salát, špenát atp.) bývá učiněným grálem zdraví. Nešetřete ani ovocem a občas si dejte také luštěniny (hrách, čočka, cizrna, fazole), hrst semínek (například vyloupaná slunečnicová semena) a ořechy (vlašské, lískové nebo paraořechy).

5. Pečivo
Pečivo nemusí představovat zásadní problém, ale je vhodné ho konzumovat raději méně než více. Občas si dát klasický kvasový chléb nemusí být na škodu vůbec. Nikoliv spásné, ale alespoň o něco vhodnější, může být zacílení na žitné nebo celozrnné pečivo. Koláčky, donuty, koblihy a jiné sladké pečivo si naopak dopřejte jen zcela výjimečně nebo vůbec.

6. Sladkosti a přislazování
Kromě vyloženě sladkých potravin už tak mnohdy přijímáme spoustu sacharidů i tam, kde by nás to třeba ani nenapadlo. Obecně je dobré se sladkostem co nejvíce vyhybat a přijímat sacharidy každý den v té nejpřirozenějí formě - v ovoci a zelenině. Intenzivnější pocit, že máme v těle nedostatek cukru, může často přicházet při únavě. Je to však klam - většinou se o skutečný nedostatek cukru nejedná. Několik dílků kvalitní čokolády 1x-3x týdně na škodu být nemusí. Zkuste se také co nejvíce odnaučit přislazování. I toto je jen otázka našeho zvyku a i toto je jen v naší hlavě, a tedy i v naší vlastní moci. Zcela nejhorším způsobem přislazování bývá používání syntetických umělých sladidel. Přírodní náhražka cukru, kterou je třeba stevie, je zdravá, avšak málokdo si zvykne na její podivně hořkosladkou chuť. To už je pak možná snažší odnaučit se přislazování zcela.

7. Med
Dejte si 1x-2x týdně 1-2 lžičky kvalitního medu. Občas to také může představovat způsob, jak se vypořádat s momentální chutí na sladké.

8. Vejce
Dopřejte si v průběhu každého týdne 1-4 vajíčka.

9. Kustovnice
Nasypte si denně hrst sušených plodů kustovnice čínské. Toto ovoce je skutečně nevídaně napěchované zdravím.

10. Tučné, smažené, přesolené
Je dobré se co nejvíce vyhybat jídlům vyloženě tučným a smaženým. K tomu lze přidat i uzeniny, jako například salámy, klobásy atp. Všechna taková jídla bývají navíc přesolená a kombinace tuků a soli vytváří na naše chuťové buňky jakousi fintu a my pak můžeme mít pocit, že nám to nesmírně chutná. Taková jídla kupovaná v obchodech, třeba ještě včetně paštik atd., bývají také bohatá na různé chemické přísady. Toto všechno je velmi vhodné z jídelníčku co nejvíce vyřadit.

11. Maso
Mylně býváme navyklí, že se třeba u oběda bez masa dobře nenajíme. Ve skutečnosti nám však bývá jeho každodenní konzumace přítěží. Látky v něm obsažené mohou především využít děti a mladiství ve vývinu, popřípadě lidé s větším fyzickým výdejem energie. Dospělí se sedavým životním stylem si mohou k obědu dopřát malý kus masa (a přílohu z velké části tvořenou zeleninou) maximálně 1x-3x týdně. Může se jednat například o maso kuřecí, nebo méně často o maso hovězí. Výjimku tvoří maso rybí, které bývá bohaté na velmi prospěšné látky. Doporučuji si ho dopřát alespoň 1x-2x týdně. Pokud konzumujeme maso každý den a v nemalých porcích, pouze tím zbytečně přetěžujeme trávení a zahráváme si se vznikem nepříjemných zdravotních potíží. Tipy na rozumná bezmasá jídla existují, chce to jen investovat trochu času do hledání třeba na internetu a zajímavě vypadající recepty si poznamenat.

12. Přílohy
Velmi vhodné jsou přílohy tvořené luštěninami (čočka, cizrna, fazole) nebo špenátem. Volíme-li třeba těstoviny, vařené brambory, rýži nebo kuskus, doporučuji to v menším množství a talíř doplnit zeleninou (rajčata, salátová okurka, ledový salát, polníček, rukola, paprika atd.).

13. Koření a sůl
Jídlo kořenit raději méně a pokud hodně solíte, postupně si navykat na jídlo méně slané. Opět, je to jen otázka zvyku. Prakticky bez starosti lze jídla kořenit či dochucovat například kmínem. Naopak nemalou zátěž pro organizmus představují koření štiplavé či pálivé chuti, a to i přesto, že současně mívají také některé pozitivní účinky.

14. Vitamín C
Pokud každý den nesníme hodně ovoce, je vhodné doplňovat vitamín C v jeho zcela čisté formě - v podobě bílého prášku, který lze přisypat do pití a rozmíchat. Snadno se dá sehnat například v obchodním řetězci DM, nebo se shánějte po kyselině askorbové, nebo kyselině L-askorbové, což jsou všechno chemické názvy pro čistý vitamín C. Naše tělo ho denně potřebuje možná ve skutečně velkém množství.

15. Pití během jídla a zapíjení
Během jídla a zhruba 25 minut po jídle je vhodné prakticky vůbec nepít. Pociťujeme-li potřebu napít se během jídla, mělo by se jednat jen o několik malých doušků nechlazené tekutiny. Velmi nevhodné je zapíjení mastného jídla vychlazeným nápojem, a to během konzumace a v krátké době po ní. Pokud k takovému zapíjení dochází, mastnoty se srážejí do tuhých kompaktních zrn, které se obtížně tráví, zanášejí trávicí trakt, čímž se výrazně zvyšuje riziko vzniku rakovinového bujení.

16. Alkohol
Alkohol obecně představuje pro naše tělo jed a nemá v něm co dělat. Nicméně, některé tekutiny obsahující alkohol, mohou současně obsahovat spoustu dalších látek, které jsou naopak prospěšné. Takovou tekutinou může být pivo. V případě piva je velmi pracné bilancovat výhody a nevýhody jeho (svědomitého) pití, nicméně docházím k závěru, že jeden půllitr si lze zhruba 2x týdně dopřát. Ještě náročnější zhodnocení výhod a nevýhod představuje pití vína. Pokud však máte víno rádi a dopřejete si zhruba 2 dcl 2x týdně, zřejmě to lze považovat za neškodné množství.

17. Zákazy jíst večer
Všeobecně tvrdit, že se od konkrétní hodiny podvečer či večer nesmí jíst, je mylné. Večerní stravování by se mělo vždy řídit tím, jak velký výdej energie dotyčný vykazoval během odpoledne a zhruba v kolik hodin se chystá jít spát. Pokud jste během odpoledne sportovali, či byli jinak fyzicky více aktivní, je vhodné si dát k večeři nutričně bohatší a pestřejší jídlo. V opačném případě by se mělo jednat spíše o malou svačinku. Poslední jídlo bychom měli mít zhruba nejpozději 2,5 hodiny před spánkem.

18. Tabletové doplňky stravy
Doporučuji neužívat doplňky stravy (vitamíny, minerály atp.), které jsou ve formě tuhých tablet, jelikož obsažené doprovodné chemické látky mohou nevhodně zatěžovat organizmus a vyvážit nebo převážit efekt, který představují prospěšné hlavní složky v tabletách. V některých případech bývají vhodnější tekuté kapsle a pochopitelně zcela nejideálnější je přijímat zdraví prospěšné látky z ryze přírodních produktů, kterými jsou například čerstvé i sušené ovoce, extrakty atp.

19. Léky
Zlepšením stavu, kterého lze dosáhnout třeba na základě rad v tomto článku, pak může být snížena (nebo zcela vyloučena) dávka léků, které někteří lidé prozatím musí brát kvůli diagnostikovaným nemocím. Náš organizmus umí spoustu problémů vyřešit, pokud k tomu má dostatek potřebných látek a pokud není příliš zatížen stresem a zanesen škodlivinami. Navštivte třeba po roce dodržování stravování podle těchto rad svého lékaře a nechte přezkoumat míru nutnosti dosavadní léky nadále brát v předepsaném dávkování. Léky mívají nekalé vedlejší účinky a třeba budete mít šanci se jich více či méně zbavit.

20. Konzumace bez skutečného hladu
Ve světě, ve kterém možná často býváme vystavování stresu a kde jsou nám občas podsouvány potraviny, na které může vznikat i jakási závislost, máme někdy tendenci jíst, i když v tu chvíli vlastně vůbec nemáme hlad. Mnoho lidí reaguje na stres jídlem a existují třeba i takové případy, kdy člověk začne jíst kvůli špatně pochopenému pocitu žízně, nebo kvůli jinému nedostatku. I když v tom často nemíváme velké sebevědomí, svou mysl a vůli máme ve svých rukách. Pracujme se sebou na mentální úrovni a zkusme vždy rozpoznat, zda je náš pocit hladu skutečný.

21. Pravidelnost
Dodržovat v jídle pravidelnost je skutečně důležité. Interval mezi jídly může být individuální, nejlépe se však osvědčuje dodržovat pravidelnost pěti jídel během dne, tedy posloupnost snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře. Někomu může vyhovovat chudší varianta bez svačin, tedy pouze tři jídla, ale ani jedno z těchto základních třech jídel by nemělo být zanedbáváno. Průběžně pojídat další jídlo v době mezi zmíněnými pěti jídly, byť třeba jen drobně, vhodné není. Naše tělo by mělo mít dobře nastavený biorytmus, který je v souladu s tím, že si vždy dáme nějaké jídlo (ať už se jedná o jídlo velké nebo o svačinu) a pak alespoň 1,5 hodiny nejíme vůbec nic.


Lidem se často náhle objeví nemoci, u kterých není jasné, proč vlastně vznikly a zbytečně jim pak komplikují a zkracují život. Pokud se však preventivně staráme o své zdraví, mnoho chorob u nás vůbec nemusí propuknout a můžeme mít nakonec daleko spokojenější život.

Přeji nám všem pevnou vůli, dobré zdraví a z toho vyplývající život s méně starostmi.


Adam Benda

vystaveno: 23. července 2017
naposledy změněno: 24. března 2020

 


Informace o nových článcích (jednou za čas)
zaslat na Váš e-mail:      
Více informací o newsletteru zde
 
Prosím, ohodnoťte tento článek:
(zaškrtněte výroky, s nimiž souhlasíte)

Článek je srozumitelný
Článek je zajímavý
Článek obsahuje zásadní nebo užitečné poznatky


 


Hodnocení návštěvníků:

Článek je srozumitelný 80 %
 
Článek je zajímavý 100 %
 
Článek obsahuje zásadní nebo užitečné poznatky 80 %
 
Celkem hlasovalo 5 návštěvníků

Hlavní strana
 

Tematické rubriky:

     Magnetismus
     Historie a prapočátky
     Záhadné jevy a úkazy
     Člověk, psychika, společnost
     Zdraví
     Problematika planety
     Vesmír
     Praktické odborné informace
     Ostatní články a drobné poznatky
     Archiv

 
Vyhledávání na AdamBenda.net:

 
 
„Nepapouškuji.
Sepisuji pro vás své poznatky a závěry
kompletované vlastní odborností“
 
 

 
 
„Každý člověk disponuje unikátními
schopnostmi a obrovským potenciálem.
Mnohdy však nebývá správně podporován
k tomu, aby si to dostatečně uvědomoval
a aby tím zlepšil svůj život, i okolní svět“
 
 

Další články z této rubriky:

Tři stručné věty, které zásadně podpoří zdravíTři stručné věty, které zásadně podpoří zdraví

Nejčtenější články:

Magnet jako zdroj energieMagnet jako zdroj energie
S epidemií COVID-19 mohl už dávno pomoci lék, který je však ignorovánS epidemií COVID-19 mohl už dávno pomoci lék, který je však ignorován
Pyramidy v Gíze a Orionův pásPyramidy v Gíze a Orionův pás

 
 
„Při psaní článků mi nejvíce záleží na tom,
aby jejich obsah byl seriózní a přínosný“
 

 

RSS kanál - odběr novinek
 
 
 

Facebook AdamBenda.net

 
 
 
Novinky jednou za čas na e-mail:

 
 
 
Autor článků a webmaster:
 
Adam Benda
* 1985, Praha
admin@adambenda.net

2007 - 2024  
 
 
   
 
 
  Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní License.